• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
CHP Gaziantep Kadın Kolları: Cumhuriyetimizin 97. Yılını kutluyoruz

CHP Gaziantep Kadın Kolları: Cumhuriyetimizin 97. Yılını kutluyoruz

Bugün her zamankinden daha çok Cumhuriyete muhtacız diyen Kadın Kolları: Cumhuriyetimizin 97. Yılını kutluyoruz

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Cumhuriyetin ilan edilişinin yıldönümüne yönelik CHP Gaziantep Kadın Kolu Başkanı Cemile Şevran ve CHP Şahinbey Kadın Kolu Başkanı Hidayet Alber mesaj yayınladı.

HABER AĞI- Kadın Kolları başkanları, “Bir milleti küllerinden yeniden var eden büyük önder Atatürk’ün ‘Türk Gençliğine emanet ediyorum’ dediği Cumhuriyetimizin 97. Yılını kutluyoruz” ifadelerini kullandı.  

Bugün her zamankinden daha çok Cumhuriyete muhtacız diyen Başkanlar şu sözlerle devam etti: “Her zamankinden çok hukuka, adalete ve her zamankinden çok Demokrasiye, Hürriyete, Özgürlüklere, huzura muhtacız. Eğer bugün huzurumuz kaçıyor ise, toplumun bir kısmı diğerine karşı nefret ve öfke duyuyor ise, haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı “aman başımıza ne gelir!” endişesi ile susuyor ise bu durum, Cumhuriyetimizin değerlerini yitirdiğimizden ve onu soldurduğumuzdandır. 

Cumhuriyet özgür insanların rejimidir. Haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı çıkan, güçlünün zayıfı ezmesine göz yummayan cesur insanların iradesidir. Her düşünceye saygı duyan, okuyan, düşünen ve harekete geçen çalışkan insanların hazinesidir. “Cumhuriyet” insanlığın medeniyet tarihinin kısa bir özetidir. 

Cumhuriyet denilince akla “toplum sözleşmesi” gelir, yani hukuk gelir, adalet gelir, demokrasi gelir, hak ve özgürlükler gelir, barış ve huzur gelir. 

Bu itibarla hukukun olmadığı veya işlemediği bir yerde Cumhuriyet var diyemeyiz, demokrasinin unsurlarının işlevsizleştirildiği bir yerde Cumhuriyet var diyemeyiz, adaletin olmadığı haksızlığın kol gezdiği, zulmün salgın olduğu bir toplumda huzur var diyemeyiz, Cumhuriyet var diyemeyiz. Bu nedenle Cumhuriyet, tüm unsurlarıyla işlemesi ve işletilmesi gereken bir değerler ve ilkeler manzumesidir. 

Evet, bugün her zamankinden çok bu değerlere ve Cumhuriyetin içini dolduran ilkelerine ihtiyacımız vardır. Okumaya, yazmaya, eğitime ihtiyacımız vardır; hukuka, adalete, insanın doğuştan getirdiği haklara, hürriyetlere, düşünce ve hayat tarzlarına saygı duymaya ihtiyacımız vardır; ayrık ve farklı olduğumuz noktalarda ayrışmaya değil ortak değerlerimizi paylaşma ve birlikte yaşatma ruhuna ihtiyacımız vardır. Yani, aydınlık geleceğimizin teminatı Cumhuriyete ihtiyacımız vardır. 

Bu duygu ve düşüncelerle, hukukun, adaletin ve demokrasinin hâkim olduğu aydınlık bir Türkiye özlemi içinde tüm yurttaşlarımızın ve meslektaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutlar saygılar sunarız.”

CHP Gaziantep Kadın Kolları

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN