• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Covid-19 hastası erkeklerin yoğun bakıma kaldırılma olasılığı kadınlardan üç kat fazla

Covid-19 hastası erkeklerin yoğun bakıma kaldırılma olasılığı kadınlardan üç kat fazla

Yapılan araştırmalar sonucu Covid-19 hastası erkeklerin yoğun bakıma kaldırılma olasılığı kadınlardan üç kat fazla olduğu açıklandı.

Güney Afrika’da yapılan bir araştırmada Covid-19’a yakalanan erkeklerin yoğun bakıma ihtiyaç duyma olasılığının kadınlardan üç kat fazla olduğu tespit edildi. Bilim insanları ayrıca yine erkek hastaların virüsten ölme riskinin de kadınlara oranla çok daha yüksek olduğu konusunda uyardı.

Cape Town Universitesi, ocak-haziran ayları arasında 46 ülkeden koronavirüs testi pozitif çıkmış üç milyondan fazla kişiyle yaptığı çalışmada, erkek hastaları “üzecek” sonuçlar elde etti.

Erkeklerin virüsten ölme olasılığı yüzde 39 daha yüksek

Covid-19 salgını sonrası özellikle Çin’de hayatını kaybedenler arasında çok daha fazla erkek olması sonrası yapılan araştırmada, vakaların “tam olarak yarısı” erkek hastalar olduğundan enfeksiyon riskinin kadınlar ve erkekler için aynı olduğu keşfedildi.

Ancak çalışma, erkeklerin yoğun bakıma kaldırılma olasılığının kadınlardan neredeyse üç kat, virüsten ölme olasılığının ise yüzde 39 daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

“Cinsiyet birçok çalışmada gözardı edilen bir değişkendir” diyen Cape Town Üniversitesi araştırmacılarından Kate Webb ise yaptığı açıklamada “Bu çalışmada cinsiyetin dikkate alınması gereken önemli bir faktör olduğu hatırlatıldı” dedi.

Öte yandan araştırmaya imza atan bilim insanları, söz konusu olasılığın birkaç istisna dışında küresel olduğunu ve çoğunlukla biyolojik farklılıklara indirgenebileceğini açıkladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN