• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Psikolojik sağlamlığı artırmak için yapılması gereken 5 şey

Psikolojik sağlamlığı artırmak için yapılması gereken 5 şey

Corona virüs pandemisi psikolojik olarak da bizi sınıyor. Bu dönemde bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin yanı sıra psikolojik olarak sağlamlığımızı da artırmamız gerekiyor. Unutmayın; sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

HABER AĞI- Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, Covid sürecinde psikolojik sağlamlık yöntemlerini anlattı.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Özgenur Taşkın, psikolojik sağlamlığı artırmak yapılması gerekenleri şöyle anlatıyor:

1- Güçlü yönlerinizi fark edin

Tedavi sürecinde hasta ve hasta yakınlarının düşünmek ve farkında olmak için çokça vakti olacaktır. Hatta fark etmekten öte yazmak da iyi olabilir.

2- Güçlü yönlerinizi analiz edin

Bugüne kadar geçirdiğiniz fırtınaları düşünün. Sizi ayakta tutan ne oldu? “Bununla nasıl başa çıkmıştım” sorusunu sorun ve cevabını bulun. Hatta bulmakla yetinmeyin, geliştirin. Olumsuz düşüncelerle geçireceğiniz vakti ve enerjiyi, gelişime harcamanın tam da zamanı.

3- Yakınlarınıza “Psikolojik Sağlamlık”tan bahsedin

Hastalık sürecinde siz kadar onlar da yıpranıyor olabilir, ailenize yardımcı olmak hem size güçlü hissettirecektir hem de sizin gücünüzü gören aileniz mutlu hissedecektir.

4- Yalnız kaldığınız zamanı azaltın

Sosyalleşmek koruyucu bir faktördür. Pandemi sürecinde fiziksel yalnızlık olabilir fakat telefonla iletişimi mutlaka sürdürün.

5- Psikolojik sağlamlığı destekleyen rutinleriniz olsun

Bu maddeleri tek bir defa yapmak değil, hayatınızın bir parçası haline getirmek hedef olabilir. Size iyi gelen kişileri, kitapları, şarkıları ve filmleri yakınlarınızda bulundurun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN