• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Trans bireylerin orduya alınmasını yasaklayan kararnamesi kaldırıldı

Trans bireylerin orduya alınmasını yasaklayan kararnamesi kaldırıldı

“Trans (cinsiyet değiştiren) bireylerin orduda görev yapmasını engelleyen” başkanlık kararnamesini geçersiz kılan yeni bir kararname imzalandı.

HABER AĞI- “Trans (cinsiyet değiştiren) bireylerin orduda görev yapmasını engelleyen” başkanlık kararnamesini geçersiz kılan yeni bir kararname imzalandı.

ABD Başkanı Joe Biden, eski mevkidaşı Donald Trump’ın “trans (cinsiyet değiştiren) bireylerin orduda görev yapmasını engelleyen” başkanlık kararnamesini geçersiz kılan yeni bir kararname imzaladı.

Trump, “büyük tıbbi maliyetler ve sağlık kesintileri” nedeniyle trans bireylerin artık orduya katılmasına izin verilmeyeceğini açıklamış ve söz konusu kararnameyi Nisan 2019’da imzalamıştı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada “Amerika gücünü çeşitlilikten alıyor. Başkan Biden cinsiyet farklılıklarının orduda görev almak için bir engel teşkil etmeyeceğine inanıyor.” denildi. Açıklamada ayrıca kararnamenin cinsel kimlik sebebiyle yaşanan görevden alma ve engellemelerin acilen önüne geçilmesi talimatını içerdiği kaydedildi.

ABD Başkanı Biden ise sosyal medya hesabından, “İşte bu kadar basit: Hizmet vermeye yetkin herkes bunu açıkça ve gururla yapabildiğinde Amerika çok daha güvenli bir yer.” ifadelerini paylaştı.

Biden’ın imzaladığı kararname, Amerikan ordusunda görev yapmak için liyakatin yeterli olacağını belirtiliyor ve trans bireylere yönelik yasağı kaldırıyor.

ABD ordusunda yaklaşık 9000 bin trans memur görev yapıyor

Dünyanın en büyük bütçesine sahip olan Amerikan ordusunda toplamda 1.3 milyon personel görev yapıyor. ABD Savunma Bakanlığı’nın verilerine göre, 2019 yılında, orduda aktif görev yapan 8 bin 980 trans asker yer alıyordu.

Eski ABD Başkanı Barack Obama 2016 yılında trans bireylerin orduda açıkça görev yapabilmesine ve her türlü sağlık giderlerinin de devlet tarafından karşılanabilmesine olanak sağlayan bir kararnameye imza atmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN