• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Diyanetin eğitim bütçesi, 119 üniversiteyi solladı!

Diyanetin eğitim bütçesi, 119 üniversiteyi solladı!

Diyanet, ‘2021 Yılı Mesleki ve Teknik Eğitim Yatırımları’ için aldığı ödenekle onlarca üniversitenin yatırım bütçesini geride bıraktı. İdare, 54,6 milyon TL’lik yatırım ödeneğiyle aralarında Ankara ve Ege Üniversitesi ile İTÜ’nün de olduğu toplam 119 üniversitenin önünde.

HABER AĞI- 2021 Yılı Yatırım Programı, iktidarın yükseköğretim alanına bakışını gözler önüne serdi. Diyanet İşleri Başkanlığı’na verilen 54,6 milyon TL’lik yatırım bütçesi, 119 üniversitenin yatırım bütçesini geride bıraktı. Programa göre, 2021 yılı için “Mesleki ve Teknik Eğitim” başlığı altında toplam 51 proje planlandı.

Projelerin 36’sının Milli Eğitim Bakanlığı’na, beşinin ise Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait olduğu kaydedildi. Diyanet’e, projelerinde kullanması için 2021 yılı bütçesinden 54,6 milyon TL tahsis edildi.

673 PROJE

Programın, “Eğitim Sektörü Yatırımlarının Kuruluşlara Göre Dağılımı” bölümünde “Mesleki ve Teknik Eğitim” başlığının hemen altında, yükseköğretim alanındaki projeler için ayrılan bütçelerin detaylarına yer verildi. Yükseköğretim alanında toplam 673 proje olduğu belirtilirken projeler için ayrılan kaynağın büyüklüğü 5,7 milyar TL ile ifade edildi.

119’UNU GERİDE BIRAKTI

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, 1,7 milyar TL aldığı yükseköğretim proje yatırımları ödeneğinden üniversitelerin payına düşen bütçe Diyanet’in mesleki ve teknik eğitim projeleri için ayrılan bütçenin altında kaldı. Diyanet, 54,6 milyon TL’lik mesleki ve teknik eğitim yatırım bütçesi ile 119 üniversitenin yatırım bütçesinden daha fazla para aldı.5 ÜNİVERSİTE GEÇTİ

Diyanet, eğitim yatırım ödeneği ile 119 üniversiteyi sollarken yalnızca beş üniversite Diyanet’i geçti. Diyanet’ten daha fazla ödenek alan üniversiteler Boğaziçi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Marmara Üniversitesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi oldu.

***

Üniversitelerin ödenekleri

Diyanet’e, mesleki ve teknik eğitim yatırımları için ayrılan 54,6 milyon TL’den daha az yatırım bütçesi alan bazı üniversiteler ve ödenekleri şöyle sıralandı:

♦ Ankara Üniversitesi: 30,9 milyon TL

♦ Ege Üniversitesi: 41,2 milyon TL

♦ İstanbul Teknik Üniversitesi: 45,9 milyon TL

♦ Yıldız Teknik Üniversitesi: 35,8 milyon TL

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN