• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Marketler hafta içi hangi saatler arasında açık?

Marketler hafta içi hangi saatler arasında açık?

Koronavirüs salgınında ‘kısmi kapanma’ uygulamasına geçilmesiyle birlikte marketlerin çalışma saatleri de değişti.

HABER AĞI- Koronavirüs salgınında ‘kısmi kapanma’ uygulamasına geçilmesiyle birlikte marketlerin çalışma saatleri de değişti. Buna göre hafta içi marketler hafta içi saat 07.00’den 18.00’e kadar açık olacak. Hafta sonu ise marketler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Ramazan ayının ilk iki haftası için ‘kısmi kapanma’ tedbirleri uygulanacağını açıklamasının ardından marketlerin çalışma saati de değişti.

Buna göre, hafta içi marketler hafta içi saat 07.00 ve 18.00 arasında açık olacak. Marketler hafta sonu ise 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek. Zincir marketler ise saat 10.00’da açılacak.

İçişleri Bakanlığı genelgesinde konuya ilişkin karar, şu ifadelerle aktarıldı:

“65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altında bulunanlar hariç ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanmasıyla sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebilecek. Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecek. İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecek. Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacak. Sokağa çıkma kısıtlamasındaki sürelere uymak için tüm iş yerlerinin (istisna getirilenler hariç) çalışma saatleri hafta içi günlerde 07.00-18.00 saatleri arası olarak belirlenecek. Zincir marketler ise saat 10.00’da açılacak.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN