• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bu uygulamanın kullanıcıları artık para gönderebiliyor

Bu uygulamanın kullanıcıları artık para gönderebiliyor

Sesli sosyal medya uygulaması Clubhouse, içerik üretenlerin kullanıcılardan ödeme almasına imkân sağlayan yeni özelliğini devreye aldı.

HABER AĞI- ABD merkezli Clubhouse‘un yıl başından beri en hızlı büyüdüğü ülkelerden biri Türkiye olmuştu. Milyonlarca dolar yatırım alan sesli sosyal medya platformunun nasıl bir gelir modeli kuracağı ise tartışma konusuydu. Clubhouse bu yönde ilk adımı dün attı. Kullanıcılar artık içerik üreticilerine ödeme yapabiliyor.

Uygulamanın kendisi gibi, ödeme altyapısı da ilk aşamada kısıtlı bir kullanıcı kitlesiyle devreye alındı. Bugün itibarıyla ABD’deki Clubhouse kullanıcıları, az sayıdaki içerik üreticisinin profiline girdiklerinde, “Para Gönder” tuşunu görüyor. Bu özelliği ilk kez kullananlardan kredi veya banka kartı bilgileri isteniyor. Birkaç dolarlık küçük ödemeler, Clubhouse’un ABD’deki ortağı olan ve Türkiye’de hizmet vermeyen Stripe üzerinden yapılabiliyor.

Clubhouse en azından şimdilik bu ödemelerden komisyon almıyor. Bir kullanıcının, göndermek istediği paranın tamamı içerik üreticisinin hesabına geçiyor. Stripe ise bu kullanıcıdan ayrıca küçük bir işlem masrafı alıyor.

Yakında bu özelliğin “dalga dalga” tüm kullanıcılara açılacağı belirtiliyor. Stripe’ın bulunmadığı ülkelerde uygulamanın hizmete girip girmeyeceği ve girerse ödeme ortağının kim olacağı ise henüz belli değil.

Klonların saldırısı: Twitter, Facebook, Spotify

“Clubhouse Payments” adı verilen bu uygulamayı bir blog yazısıyla duyuran şirket, içerik üreticilerini desteklemek için 100 milyon dolar dağıtacağı bir “hızlandırıcı” programı da başlatmıştı. Şirketin kurucularından Paul Davison, reklam geliri yerine kullanıcıların desteğine odaklanacaklarını gizlemiyor.

Clubhouse, bu aşamada kendisine gelir sağlamaktan çok, içerik üreticileri için daha cazip bir platform sunmak amacıyla bu yeni girişimleri başlattı. Çünkü son haftalarda Clubhouse’un başarısını fark eden sosyal medya devleri, hızla “klonlar” üretmeye başlamıştı. Twitter, “Spaces” uygulamasını devreye aldı bile… Facebook ve Spotify da Clubhouse’a rakip olacak uygulamalar geliştiriyor.

Bu arada hâlâ yalnızca iOS platformunda kullanılabilen Clubhouse’un, Android uygulamasını geliştirmeyi sürdürdüğü de bildiriliyor. Bir yaşına giren şirket, 1 milyar dolarlık değerlemeyi aşmış durumda.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN