• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çalmayı Bilmediği Enstrümanın 28 Yıldır İmalatını Yapıyor

Çalmayı Bilmediği Enstrümanın 28 Yıldır İmalatını Yapıyor

Gaziantep’te yaşayan 28 yıllık bağlama ustası Enver Aslanyürek (58), imalatını yaptığı bağlamaları çalmayı bilmiyor.

Gaziantep’te yaşayan 28 yıllık bağlama ustası Enver Aslanyürek (58), imalatını yaptığı bağlamaları çalmayı bilmiyor. Usta Aslanyürek, bağlama çalmayı öğrenmek istediğini fakat yapmaktan öğrenmeye fırsat bulamadığını söyledi.

HABER AĞI- Tarihi Bey Mahallesi’ndeki iş yerinde çeyrek asrı aşkın süredir bağlama imal eden ve tamiratını yapan Enver Aslanyürek, yaptığı bağlamaları çalamıyor. Aslanyürek, Anadolu ezgilerinin en önemli müzik aleti olan bağlamanın çalması kadar yapmasının da ustalık istediğini söyledi. Bağlama imal eden ustaların hemen hepsinin çalmasını bildiğini ve imal sonrası bağlamanın kalitesini çalarak test ettiklerini ifade eden Aslanyürek, kendisinin ise bağlamadan iyi ses gelip gelmediğini teknesine vurarak anladığını dile getirdi.

‘Yapmaktan çalmaya fırsat bulamadım’

İşlerinin yoğun olmasından dolayı bağlama çalmayı öğrenemediğini ifade eden Enver Aslanyürek, 28 yıldır bağlama ustasıyım ama çalmasını bir türlü öğrenemedim. Bağlamayı yapıyorum. Yaparken zevk alıyorum, öğrenmeyi de istiyorum ama yapmaktan öğrenmeye fırsatım olmadı. Tam elime alıp şunu öğreneyim diyorum ama ya müşteri geliyor ya da işler o an yoğun oluyor. O zaman da bağlamayı geri bırakıyorum. Bir daha da elime alamıyorum dedi.

“Bağlama çalmayı öğrenecek, hatta Aşık Enver olacağım”

Pandemi sürecinde bağlamaya ilginin artmasından karantina sürecini bağlama çalmayı öğrenmek için değerlendiremediğini belirten bağlama ustası Aslanyürek, yaşıma ve yoğunluğuma bakmadan bağlama çalmayı öğrenecek ve hatta Aşık Enver olacağım, dedi.

Haber Ağı/ Jiyan CİN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN