• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çevre koruma yatırım harcamaları azaldı

Çevre koruma yatırım harcamaları azaldı

Çevre koruma yatırım harcamaları bir önceki yıla göre azaldı.

HABER AĞI- Çevre koruma harcamaları ise bir önceki yıla göre yalnızca yüzde 1,2 artarak toplam 38,4 milyar TL olarak gerçekleşti. Harcamalarının yüzde 46,3’ü atık yönetimi hizmetlerinden, yüzde 37,8’i atık su yönetimi hizmetlerinden oluştu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) çevre koruma harcama istatistiklerini açıkladı. Verilere göre çevre koruma harcamaları 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 1,2 artarak toplam 38,4 milyar TL olarak gerçekleşti.

Çevre koruma harcamalarının yüzde 57,8’i mali ve mali olmayan şirketler, yüzde 34,2’si genel devlet ve hane halkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşlar ve yüzde 8’i ise hane halkları tarafından yapıldı. Çevre koruma harcamaları 2018 yılında 2017 yılına göre yüzde 11,6 artmıştı.

En büyük pay atık yönetimine

Çevre koruma harcamalarının yüzde 46,3’ü atık yönetimi hizmetlerinden, yüzde 37,8’i atık su yönetimi hizmetlerinden, yüzde 4,8’i biyolojik çeşitliliğin ve peyzajın korunmasından oluştu.

Geriye kalanın yüzde 3,8’i toprak, yeraltı ve yüzey sularının korunması ve kalitesinin iyileştirilmesinden ve %7,3’ü ise diğer çevre koruma konularına ayrıldı.

Yatırım harcamaları düştü

Çevre koruma yatırım harcamaları bir önceki yıla göre yüzde 10,5 azalarak toplam 6,4 milyar TL olarak gerçekleşti. Harcamaların yüzde 76,9’u mali ve mali olmayan şirketler, yüzde 23,1’i ise genel devlet ve hane halkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşlar tarafından yapıldı.

Atık su yönetimi hizmetleri için 3,3 milyar TL, atık yönetimi hizmetleri için 1,4 milyar TL yatırım harcaması yapılırken diğer konularda 1,7 milyar TL çevre koruma yatırım harcaması yapıldı.

Çevre koruma harcamalarının gayrisafi yurtiçi hasıla içindeki oranı 2018 yılında yüzde 1,0 iken, 2019 yılında yüzde 0,9 olarak gerçekleşti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN