• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Türkiye ‘Covid-19 verilerinin şeffaflığı listesinde’ sondan 4’üncü sırada

Türkiye ‘Covid-19 verilerinin şeffaflığı listesinde’ sondan 4’üncü sırada

Total Analysis, 350 kamu kaynağı ve 400 bini aşkın veriyi bir araya getirerek “ülkelerin Covid-19 konusundaki şeffaflık durumunu” inceledi.

Covid-19 salgınıyla ilgili dünya genelinde “devlet kurumları ve kişilerinin doğru bilgi verme ve şeffaflık durumuyla” ilgili yapılan listede Türkiye sondan 4’üncü oldu. Listenin ilk iki sırasında Belçika ve Norveç yer aldı.

Toplam 99 ülkenin yer aldığı sıralamada Türkiye, Cezayir ve Çin’in ardından sadece Kuzey Kore, Türkmenistan ve Sırbistan’ı geçebildi.

Koronavirüs salgının tüm dünyaya yayılması sonrası pandemi dönemi ortasında Londra’da kurulan bağımsız araştırma kurumu Total Analysis, 350 kamu kaynağı ve 400 bini aşkın veriyi bir araya getirerek “ülkelerin Covid-19 konusundaki şeffaflık durumunu” inceledi.

2 bin 200 yerel bölge ve 200’ü aşkın ulusla alakalı veriler her gün düzenli olarak güncellenirken, Afrika, Amerika, Uzak Doğu Asya, Avrupa, Orta Doğu ve dünya geneli olmak üzere 6 farklı liste oluşturuldu.

Genel liste baz alındığında Covid-19 hasta ve vaka sayılarının açıklanması bakımından devlet kurumlarının en şeffaf olduğu ülke Belçika olurken, Norveç ikinci geldi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) üçüncü, Şili dördüncü ve Danimarka ise beşinci sırada yer aldı.

Türkiye ‘şeffaflık’ konusunda ‘en kötü 5 ülke’ arasında yer aldı

Listedeki ilk 5 ülkeyi sırasıyla Kanada, Çekya, Yeni Zelanda, Almanya ve İtalya takip ederken, 11.5 milyon nüfusuna oranla dünya genelinde en çok Covid-19 can kaybı yaşayan Belçika’nın birinci olması dikkati çekti. 

Covid-19 şeffaflık listesinde “dünyanın en katı diktatörlük rejimine sahip ülkeleri olarak kabul edilen” Kuzey Kore ve Türkmenistan son iki sırada yer aldı. Bu iki ülkeyi Sırbistan takip ederken Türkiye sondan 4’üncü oldu. Koronavirüs salgının çıkış noktası olan Çin, Türkiye’nin hemen önünde yer alırken, sırasıyla Cezayir, Mısır, İran, Kamerun ve Belarus “en kötü şeffaflık derecesine sahip ilk 10 ülke” arasında yer aldı.

Türkiye Orta Doğu listesinde sonuncu sırada

Türkiye ayrıca bölgesel listelerde Orta Doğu kategorisi içerisindeki 11 ülke arasında İran’ın ardından sonuncu sırada yer aldı.

Şeffaflık, salgını yönetme kabiliyeti, veri kullanım şekli ve bilginin yayımlanma süreleri gibi 4 farklı başlıkta değerlendirilen listede ilk sırada yer alan Belçika 100 üzerinden 72.3 puan alırken, şeffaflık alanında hiçbir ülke yüzde 75 puanın üzerine çıkamadı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN