• DOLAR
  $2.006,06
 • EURO
  $0,3831
 • ALTIN
  $24.838,87
 • BIST
  105,6754
Sağlık Bakanlığı: Aşı olana karantina yok

Sağlık Bakanlığı: Aşı olana karantina yok

Sağlık Bakanlığı, rehberi güncellendi: 2 doz aşı olan, karantinaya girmeyecek.

HABER AĞI- Sağlık Bakanlığı’nın güncellediği ‘Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’ne göre, 2 doz aşı olan kişiler karantinaya girmeyecek.

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı güncellemeye göre, daha önce laboratuvarda doğrulanmış Covid-19 enfeksiyonu geçiren veya iki doz aşı yaptırıp son dozdan sonra 14 gün süre geçmiş olan kişilerde, hastalık başlangıcı veya aşılama sonrası üç ay içindeki riskli temaslarında (Güney Afrika veya Brezilya varyantı tespit edilen vakalar hariç) karantina gerekmeyecek.
Ancak, bakım evinde çalışmak veya yaşlı aile üyelerine bakmak gibi mesleki faaliyetleri riskli gruplarla yakın ilişki gerektirenler ile Güney Afrika veya Brezilya varyantı tespit edilen vakalar ile temaslı olanlara Sağlık Bakanlığı kurallarına göre karantina uygulanacak.

Uzmanlar, birçok aşının bulaşma ve bulaştırma söz konusu olduğunda tamamen koruma sağlamadığını belirtiyor. Bu nedenle, aşı olan insanların bile farkında olmadan virüs taşıyabileceği ve bulaştırabileceği belirtiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN