• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
CHP’li Başkan Alber: Çocuk yaşta, erken ve zorla evlilikler, çocuğun insan hakkı ihlalidir ve suçtur!

CHP’li Başkan Alber: Çocuk yaşta, erken ve zorla evlilikler, çocuğun insan hakkı ihlalidir ve suçtur!

CHP Şahinbey Kadın Kolu Başkanı Hidayet Alber, “Çocuk istismarı suçtur! Nokta. Çocuklarımızı AKP zihniyetinin karanlığına teslim etmeyeceğiz. İktidarımızda, çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddetle ilgili özel mahkemeler kuracağız. Çocuğun rızasından bahsedeni bakanlıkla ödüllendiren, ‘Bir defadan bir şey çıkmaz’ diyen, istismara uğrayan çocukları delil yetersizliği nedeniyle bir kez daha istismara uğratarak delil toplamaya zorlayan bu zihniyeti ilk seçimlerde sandığa gömeceğiz” dedi.

HABER AĞI- CHP Şahinbey Kadın Kolu Başkanı Hidayet Alber, İsmailağa Tarikatı’na bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken ‘imam nikahıyla evlendirmesine’ ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Alber, CHP Kadın Kollarının 81 ilde yapılan eş zamanlı basın açıklamasında şunları ifade etti:

4 artı 4 artı 4 eğitim sistemine geçilerek kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evlendirilmelerinin önü açıldı “

“Çocuklar, bugünümüz ve geleceğimizdir. AKP zihniyeti, bugünümüzü ve geleceğimizi karanlığa gömmek istiyor. Çocuk yaşta, erken ve zorla evlilikler, çocuğun insan hakkı ihlalidir ve suçtur. Aynı zamanda çocuklara ve kadınlara yönelik şiddet biçimlerinden biridir ve çocukların eğitimini, sağlığını; sosyal, psikolojik ve kültürel gelişimlerini engeller. Çocukların özgürlüklerini kısıtlar. AKP zihniyeti, istismar vakalarının önünü açan politikalarını ilmek ilmek ördü. 4 artı 4 artı 4 eğitim sistemine geçilerek kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evlendirilmelerinin önü açıldı. Ülkemiz, çocukları istismar edenlerin ‘cezasızlıkla’ ödüllendirildiği bir utanç tablosuna dönüştürüldü. Kadını ikinci cinsiyet olarak gören zihniyet, çocuk istismarında ‘rızadan’ bahsetti.

“AKP, kendisine yakın çevrelerde yaşanan istismarların üzerini örtüyor”

Çocuğa yönelik cinsel istismar ile ilgili af ve istismar eden kişi ile evlilik için yasal düzenlemeleri ısıtıp ısıtıp önümüze getiriyor. 21. yüzyılda dahi ülkemizde milyonlarca çocuk yasal haklarından mahrum bırakılıyor. Yasal olarak çocuk evliliklerini meşru kılmak için her fırsatta adım atmaya çalışan AKP iktidarı, muhalefetin ve kadın örgütlerinin direnişi nedeniyle bu sapkın kanunu yasallaştıramıyor. Ama kendisine yakın çevrelerde yaşanan istismarların üzerini örtüyor. Çocukların, istismarcıları tarafından her gün istismar edilmesine göz yumuyor. Bizler, yaşanan bu skandallara sessiz kalmadık, kalmıyoruz. Tarikatlarda, vakıflarda ve cemaatlerde gündeme gelen hiçbir istismar skandalında susmadık! Susmayacağız!

“Çocuklarımızı AKP zihniyetinin karanlığına teslim etmeyeceğiz”

Çocuk istismarını meşrulaştırmaya çalışan, laik ve demokratik bir ülke olduğumuz gerçeğini yok saymaya çalışan zihniyetin karşısında dimdik durduk, duracağız! Çocuk istismarı suçtur! Nokta. Çocuklarımızı AKP zihniyetinin karanlığına teslim etmeyeceğiz. İktidarımızda, çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddetle ilgili özel mahkemeler kuracağız. Çocuğun rızasından bahsedeni bakanlıkla ödüllendiren, ‘Bir defadan bir şey çıkmaz’ diyen, istismara uğrayan çocukları delil yetersizliği nedeniyle bir kez daha istismara uğratarak delil toplamaya zorlayan bu zihniyeti ilk seçimlerde sandığa gömeceğiz. Geliyor gelmekte olan!”

Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN