• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Mülteci bebeklerin ölümüyle ilgili haberimiz Meclis gündeminde

Mülteci bebeklerin ölümüyle ilgili haberimiz Meclis gündeminde

Açıklanan verilere göre yaşanan bebek ölümlerinin yarıdan fazlasının Suriyelilere ait olduğunu vurgulayan Yılmazkaya, TBMM Genel Kurulunda Hükümete ve Sağlık Bakanlığına seslenerek; “10 yıldır ülkemizde bulunan Suriyelilere 40-50 milyar dolar para harcandığı söyleniyor. Madem Suriyelilere bu kadar para harcadınız, bu Suriyeliler neden perişan?”

HABER AĞI- CHP Gaziantep Milletvekili Dr. Bayram Yılmazkaya, yaşanan bebek ölümlerinin araştırılıp gerekli önlemlerin alınması için Meclis Araştırma Komisyonun kurulması için TBMM Başkanlığına önerge vereceğini belirten Yılmazkaya, bu konunun üzerinde detaylı bir çalışılma yapılmasının şart olduğunu belirtti.

“Bu ölümlerin altındaki sebepler araştırılmalı”

Açıklanan verilere göre yaşanan bebek ölümlerinin yarıdan fazlasının Suriyelilere ait olduğunu vurgulayan Yılmazkaya, TBMM Genel Kurulunda Hükümete ve Sağlık Bakanlığına seslenerek; “10 yıldır ülkemizde bulunan Suriyelilere 40-50 milyar dolar para harcandığı söyleniyor. Madem Suriyelilere bu kadar para harcadınız, bu Suriyeliler neden perişan?  Neden bu kadar çocuk ölüyor? Bu bebek ölümlerinin altında yatan sebeplerin biran önce araştırılması ve eksikliklerin giderilmesi gerek” dedi.

CHP Gaziantep Milletvekili Dr. Bayram Yılmazkaya

“Bir yılda 681 bebek yaşamını yitirdi”

Bebek ölüm oranlarıyla ülke ortalamasının oldukça üstünde 1. sırada yer alan Gaziantep’te 2019 yılında 681 bebek maalesef 1 yaşını doldurmadan yaşamını yitirdi. TÜİK verilerine göre, 1 yaşa kadar bebek ölüm hızının 2019 Türkiye ortalaması 9,1 iken bu oran Antep’te 16,2. Beş yaş altı bebek ölüm hızı da Urfa ve Antep’te ülke ortalamasının oldukça üstünde. Türkiye ortalaması 11,2 iken aynı oran Antep’te 19,1 ve Urfa’da 19,6 olarak seyrediyor” ifadelerini kullandı.

Haberin Linki:

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN