• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ramazan ayında uygulanacak koronavirüs önlemleri neler?

Ramazan ayında uygulanacak koronavirüs önlemleri neler?

Ramazan ayı boyunca uygulanacak Covid-19 tedbirleri açıklandı.

HABER AĞI- İçişleri Bakanlığının valiliklere gönderdiği genelgeyle Ramazan ayı boyunca uygulanacak Covid-19 tedbirleri açıklandı. ‘Ramazan Tedbirleri’ genelgesine göre iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek.

Genelgede, “Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da teravih namazlarının evde kılınmasına devam edilecek.” denildi. Salgının oluşturduğu riskin artmaması için teravih namazı nedeniyle bir araya gelinmemesi yönünde vatandaşların sık sık uyarılacağı belirtildi.

‘Ramazan Tedbirleri’ genelgesine göre;

Ramazan süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun neden olacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki, özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1 saat önce sonlandırılacak ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecek. İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecek.

Ramazanla beraber türbe ziyaretlerinde yaşanabilecek artış ve bu şekilde oluşabilecek kalabalıkların oluşturacağı riske karşı yetkili birimlerce fiziki mesafe kurallarının eksiksiz uygulanması başta olmak üzere gerekli önlemlerin alınması sağlanacak.

İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayıları artırılacak.

Ramazan boyunca yoğunlaşan mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak, fiziki mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecek.

Ramazan ayını fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma ve işletmelere yönelik denetimler artırılacak, aykırı durumlarla karşılaşılması halinde gerekli adli ve idari işlemler ivedilikle yapılacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN